Běžecká hvězda Emila Zátopka

Emil Zátopek, atlet, na kterého je právem hrdý nejen Moravskoslezský kraj, z něhož pocházel, ale celá naše země, se narodil 19. září 1922 v Kopřivnici v tehdejším mladém Československu. O běh nejprve nejevil žádný zájem, ale jak sám vzpomínal, trenér Baťových závodů, kde se učil, jej s dalšími hochy poslal na trať a Emil v prvním závodě skončil druhý. Není vyloučeno, že v něm zkušený trenér již tehdy vytušil mimořádný talent. Od té doby se běh stal integrální součástí jeho života a brzy začal sbírat jeden sportovní úspěch za druhým.

olympijské kruhy

V národní paměti, ale také v celém sportovním světě je Zátopek nejvíce zapsán díky svým světovým i republikovým rekordům a výsledkům na olympijských hrách. Již na svých prvních letních olympijských hrách v Londýně v roce 1948 získal zlatou medaili v běhu na 10 000 m a zároveň stříbrnou medaili v běhu na 5 000 m. Neuvěřitelných výsledků dosáhl Emil Zátopek především na letních olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952, kdy získal tři cenné medaile ve třech běžeckých disciplínách, a to v maratonském běhu (42 195 m), v běhu na 10 000 m a v běhu na 5 000 m. Neuvěřitelným faktem je, že maraton, v němž zvítězil, byl zároveň i jeho prvním maratonem, který v životě běžel. Ve všech těchto běžeckých disciplínách zároveň svými výsledky v Helsinkách překonal dosavadní olympijský rekord. Další cenná umístění si tento československý atlet zapsal na řadě mistrovství Evropy a mistrovství republiky, a to na různých tratích. Emil Zátopek byl postupně také držitelem řady světových rekordů, např. trať 10 000 m uběhl jako první běžec v historii v čase pod 29 min, a to v roce 1954 v Bruselu.
atletický stadion - detail

Ženou Emila Zátopka byla rovněž velice úspěšná atletka Dana Zátopková (roz. Ingrová), jejíž disciplínou byl hod oštěpem. Tako sportovkyně si vedle řady rekordů a vítězství připsala zejména první místo na letních olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952, a to ve stejný den, kdy její manžel doběhl jako vítěz do cíle závodu na 5000 m. Emil Zátopek zemřel 21. listopadu 2000 v Praze, pohřben je v Rožnově pod Radhoštěm.