Nosiče kol na tažné zařízení – ideální způsob přepravy bicyklů

Přepravovat jízdní kolo osobním automobilem lze několika způsoby. Ten nejjednodušší je demontovat přední i zadní kolo a uložit je spolu s rámem do kufru nebo na zadní sedadlo. Při troše šikovnosti to zvládne každý. Budete ovšem omezeni velikostí přepravního prostoru a ne vždy je toto řešení ideální.
Další způsob je umístit bicykl na speciální nosič. Ten může být uchycen buď na střeše, případně za pátými dveřmi (u některých typů aut), anebo na nosiči na tažné zařízení (kouli).

kolo

Přednosti nosičů na tažné zařízení

Aerodynamika a jízdní vlastnosti – cokoli je umístěno na střeše vozidla, zvyšuje aerodynamické tření a zásadně mění jízdní vlastnosti, což se zejména projeví na dálkových trasách – při jízdách ve vyšších rychlostech. Předměty umístěné za korbou vozu naopak umožňují plynulejší jízdu.
Je na ně vidět – stačí letmý pohled do zpětného zrcátka a máte přehled, co se vzadu přibližně děje. S bicykly na střeše je situace složitější, lze si alespoň částečně vypomoci soustavou dvou nebo tří plastových zrcátek, která připevníte lepicí páskou na střešní nosič.

přípojka

Jsou uzamykatelné– výrobky ve vyšších kategoriích jsou opatřeny bezpečnostním systémem, který uzamyká jak samotný nosič, tak i jednotlivá kola na něm umístěná.
Výška nad zemí– značnou nevýhodou, zvláště u osob menšího vzrůstu nebo ženského pohlaví, je převážení kol na střeše kvůli jejich obtížné manipulaci. Zaklínit jej a zajistit na střešním stojanu vyžaduje grif, sílu a obratnost. U nosičů kol na tažné zařízení je situace mnohem snazší, máte je přímo před sebou, pohodlně je usadíte na své místo a není třeba při tom vynakládat větší fyzickou námahu.
Ptejte se na možnost dokoupení adaptéru– jestliže uvažujete do budoucna s ohledem na zvýšení počtu přepravovaných bicyklů, zajímejte se, zda je možné dodatečně dokoupit přídavné zařízení pro jedno až dvě kola. Sofistikované výrobky toto řešení umožňují a bezpečně vzadu přepravíte i 4 nebo 5 jízdních kol naráz.