Dárek k Svatému Valentýnovi

V knize Dr. Ricka Brinkmana a Dr. Ricka KirschneraJak vycházet s lidmi, se kterými si nerozumíte, můžeme najít jistý návod. Jsou zde popsány vlastnosti 10 typů lidí, s nimiž má kdekdo z nás určité problémy, protože jsou až příliš sví a nechtějí od svých zvyklostí jen tak ustoupit. Už samotné vtipné a výstižné názvy napovídají, o jaké typy se asi bude jednat. Posuďte sami:

Tank, Odstřelovač, Vševěd, Mudrlant, Granát, Přitakávač, Nerozhodník, Mlčenlivec, Odmítavec a Ufňukanec.

srdce z kamínků

 

Stačí si jen vybrat, který typ nejlépe pasuje na vašeho partnera či partnerku, a můžete se pustit do podrobnějšího čtení. Poté i do vyzkoušení v praxi podle popsaného plánu v knize, jak z daného typu dostat to nejlepší – tedy k tomu patří i naše přání k Valentýnu – jak si více s partnerem, partnerkou rozumět a mít se stále rádi.

Tak například zjistíte, že na váš milovaný protějšek sedí typ Vševěd. Dočtete se, že všechno ví a zná právě on, ona nejlépe. Dokáže vyprávět o něčem hodiny a hodiny, ale vám prostor na vyjádření vašeho názoru, postřehu téměř žádný nedá. A když přece, tak většinou váš názor odmítne, zpochybní nebo znejistí.

veselý pár

Dále se dočteme, jaké kroky udělat, abychom dosáhli touženého porozumění s tímto typem a dokázali s ním vyjít.

 

  1. Na typ Vševěd se musí jít s jasnou myslí, se stručným a zřetelným vyjadřováním, které je dobře promyšlené a připravené. V opačném případě Vševěd hned objeví chybu a náš nápad, názor, myšlenku pošlape.

  2. Dobré je sem tam zopakovat to, co Vševěd říká, abychom ho ujistili, že posloucháme a jeho dokonalé myšlenky a názory bereme. Důležitý je náš vážný zájem a respekt, případně i pochvala. Takto si tento typ získáme na svou stranu a i on nás pak začne brát se zájmem a respektem.

 

Může se stát, že se na někoho hodí více typů – má více problémových vlastností. To pak bude záležet na nás, jak si kroky pro porozumění s tímto typem poskládáme dohromady.