Vztahy mezi matkou a dcerou se mohou v pubertě změnit – Jak pouto upevnit?

Máte dceru a jste šťastná, že můžete se svou holčičkou trávit čas? Jakmile ale doroste do puberty, všechno se může změnit. Jak potom budovat vztah? 

Vztahy mezi matkou a dcerou se mohou v pubertě změnit – Jak pouto upevnit? 

Snad každá žena si přeje mít dceru, svou malou holčičku, kterou může hezky oblékat, chodit s ní ven, povídat si s ní a předávat jí své zkušenosti. Zatímco v době dětství jsou obvykle vztahy mezi matkou a dcerou dokonalé, v pubertě se to může velmi snadno a rychle změnit. Dospívající dívky obvykle nestojí o rady své matky, raději tráví čas venku s kamarády nebo se chtějí oblékat i chovat podle svého. To může vztahy mezi matkou a dcerou dostat do bodu, kdy je těžké s pubertální dcerou vůbec vyjít. Jak vztahy zlepšit a upevnit pouto? Když to dokážete, můžete být už po celý život ty nejlepší kamarádky. 

dítě s matkou

Dcera s matkou jako nejlepší kamarádky 

Pokud chcete mít se svou dcerou hezké a pevné pouto, musíte se naučit být nejen matkou ale i kamarádkou. Je důležité dívce během dospívání hodně naslouchat, snažte se být co nejvíce otevřená a moc netlačte na pilu. Je jasné, že musíte dceru stále i vychovávat, ale musíte umět poslouchat a chápat. Stačí si vzpomenout na dobu, kdy vy sama jste byla v pubertě. Rodiče jsou v tomto období více nepřáteli, než přáteli ale to je i dáno tím, že dospívající dítě má pocit, že mu dospělí a tedy ani rodiče vůbec nerozumí. 

Umět si povídat o všem, včetně kluků a partnerských vztahů je velmi důležité, ovšem i zde pozor na to, abyste více nepoučovala, než naslouchala. Jakmile totiž něco jen jednou špatně řeknete, špatně se vyjádříte, dcera se za vámi už nikdy nepoběží svěřit. 

matka a dcera

Žádné přehnané nároky 

Dívky jsou obecně mnohem citlivější a všichni taky víme, jak někdy ženy spolu špatně vychází, tyhle vztahy jsou složitější a křehčí, než tomu bývá u mužského pohlaví. Buďte podporou, buďte kamarádkou ale i matkou, co může být vzorem. Ovšem nikdy se nesnažte mít na svou dceru vysoké nároky, hlavně nechtějte to, co vám nevyšlo. Tyhle věci nikdy nedělají dobrotu a opravdu můžete tvrdě narazit. Pozor i na to, že dcera už v dospívání s vámi nebude chtít trávit tolik času, co dříve. To je však zcela normální. 

Období puberty je někdy obtížně zvládnout, ale s trochou trpělivosti a pochopení to půjde dobře.