Jak se počítá výplata?

Až do komunistické společnosti jsme to nikdy nedotáhli a zřejmě ani nikdy nedotáhneme. A proto tu vždy byly peníze, které nás provázely a provázejí životem a bez nichž se nedokážeme obejít. Nikdo nám nedá nic zadarmo, za vše musíme platit, a to právě penězi. Které se ale nejprve musí někde vydělat.

Pokud se kdokoliv z nás rozhodne, že se stane něčím zaměstnancem, musí se tedy postarat v první řadě i o to, aby věděl, kolik dostane, a aby pro něj byla taková finanční nabídka dostatečně atraktivní. Jenže zatímco nabídek práce je obvykle dost, ne každá je zájem vzbuzující. A to mimo jiné i kvůli nízké mzdě, za niž lidé nejsou ochotni pracovat.

kreslené finance

Ovšem nejednou by nikdo z našinců nevzal ani práci provázenou nabídkou docela dobře vypadající částky, která se tu nabízí jako mzda, kdyby věděl, co tato obnáší. U mnohých zaměstnání se totiž může nabízet i dost dobře vypadající mzda, jenže pouze ta hrubá. A jak zasvěcení lidé vědí, není hrubá mzda ještě vším, oč by se měli uchazeči o práci zajímat. Protože tu sice zaměstnavatel svému zaměstnanci vyplatí, jenže zaměstnanec ji nakonec celou nedostane. Dostane jenom to, co zbude poté, co se z takové hrubé mzdy odečtou a odvedou daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění a případně i další povinné platby.

kreditní karta

Aby se tedy mohl člověk rozhodnout, jakou práci vezme, potřebuje vědět nejen to, kolik mu nabízejí hrubého, ale hlavně to, kolik opravdu dostane. A tak si musí vypočítat čistou mzdu, jež z té nabízené hrubé zůstane. A protože mnozí z nás takové počty nezvládnou, je jedině dobře, když se použije pro vypočet čisté mzdy Kalkulačka čisté mzdy. Internetový nástroj, který umí takový propočet automaticky provést, a to aniž by kvůli tomu musel uživatel studovat účetnictví nebo někomu platit za pomoc.

Tady se prostě zadá pár údajů a každý hned ví, co obnáší nabízená hrubá mzda v reálu. A nikomu se nemusí stát, že by vzal práci, která se mu nevyplatí.