Rodina bez příloh

Stále častěji uvažujeme nad tím, zda může žít celá rodina naprosto bez příloh a zda je to zdravé. Způsob stravování celých rodin se neustále vyvíjí, mění a nás to nutí zapřemýšlet nad tím, zda k lepšímu nebo horšímu. A proč tomu tak je? Jak zařídit, aby celá naše rodina žila zdravě a prospívala?

Jídlo, špagety, příloha.

Všimli jste si této změny ve způsobu stravování celých rodin nebo jste dokonce jednou z těchto rodin? V současnosti není nic neobvyklého na tom, když se například jedna celá domácnost stravuje podle jedné diety, podle jednoho režimu stravování, podle pravidel zakázaných a povolených potravin.

Vezměme si například ukázkovou rodinu: máma, táta, 2 děti (4 roky a 10 let). Maminka z této rodiny vyzkoušela různé diety a zjistila, že jejímu tělu nejlépe prospívá stravování s vyřazením všech příloh.

Jaké známe přílohy?

·         těstoviny

·         rýže

·         další obiloviny (kuskus, bulgur, quinoa)

·         pečivo

·         knedlíky, noky

·         hranolky, aj.

Po nějaké době začala tato maminka postupně vařit tak, že ani ostatní členové rodiny tyto přílohy nejedí. Je ale správné, aby například muž 40 let nejedl přílohy? Nebo aby děti byly ochuzené o přílohy? Přílohy patří mezi základní pilíře české kuchyně.
Ovoce, zelenina, bez příloh

Ač je to možná zajímavá myšlenka a nápad, myslíme si, že to není vhodné. Muž má naprosto jiný metabolismu, než má žena a děti jsou ve vývinu a potřebují mít z čeho čerpat energii. Pokud by chtěl muž sám toto striktní stravování dodržovat, může. Za děti rozhodujete Vy a tak byste neměli modifikovat jejich zvyky ve stravování k obrazu svému. Až bude dítě ve věku, kdy o sobě bude samotné rozhodovat, není problém, může se takto začít stravovat. Jinak to ale nedoporučujeme.

Takže ne, myslíme si, že celé rodiny, domácnosti by se neměly stravovat striktně bez příloh. Není to vhodné.

Hledejte zdravé a rozumné kompromisy, kdy se celá rodina bude doopravdy stravovat zdravě, omezí přílohy, bílé pečivo, pečivo celkově, nebude jíst smažená jídla, ke každému hlavnímu jídlu budete jíst porci zeleniny, atd. Stravování rodin v české republice určitě potřebuje osvětu a je potřeba naučit české rodiny se správně a zdravě stravovat.