Role psychologů v dnešní uspěchané době

Dříve to bylo považováno za něco divného, zbytečného. Návštěva psychologa hned činila z člověka blázna či někoho, kdo neví, co s penězi. Samotní psychologové byli kolikrát vnímání jako šarlatáni nebo vydřiduši s neuvěřitelnou hodinovou sazbou. Postupem času se ale pohled začal měnit a psychologické poradny se začaly plnit. Nyní už se návštěvě psychologa prakticky nikdo nediví.
poradenství psycholožky

Říká se, že psychické problémy jsou hlavním neduhem dnešní společnosti. Lidé často nezvládají neustálý stres přicházející od nadřízeného, nespokojené manželky a podobně. Nemají s kým tyto problémy řešit anebo jim s tím jejich přátelé prostě a jednoduše nedokážou pomoct. Právě v tuto chvíli přichází na řadu psycholog. Ten na rozdíl od psychiatra nepředepisuje medikamenty, ale snaží se problémy řešit tou „přírodní cestou“. S klientem vede rozhovor, snaží se rozkrýt problémy a jejich spouštěče. Právě proto tedy psychologa navštěvují lidé s méně závažnými problémy psychického rázu.
psycholog a terapie

Dalším znakem naší doby je obrovská rozvodovost, která nepřímo zapříčinila značný nárůst dětských psychologů. Díky nim lze rodičům dobře popsat, jak se jejich dítě cítí a čím prochází. Děti jsou totiž z rozvodu často zmatené a není výjimkou, že vinu dávají hlavně sobě. Nebýt psychologů daného oboru, často by si tedy rodiče nevěděli rady.

Frekventovaným problémem je také tzv. syndrom vyhoření. Ten se týká především lidí, kteří pracují s jinými lidmi. Může se jednat např. o lékaře, učitele, zdravotní sestry, policisty, právníky atd. Příznaky jsou sklíčenost, cynismus, podrážděnost apod. I s tím dokáže psycholog účinně pomoct. Avšak je důležité zmínit, že podstatná je i prevence. Neupínat se na práci, najít si přátele i mimo pracovní prostředí, umět kvalitně relaxovat – to vše nás může před vyhořením chránit.

Nevýhodou je, že psychologie se jeví tak perspektivní profesí, a tak se na daný obor hlásí obrovské množství lidí. Díky tomu trošku psychologie ztratila na uznání a hovoří se o ní ve smyslu, že „by to mohl dělat každý“. Léčit choroby lidské duše ale rozhodně není tak jednoduché, jak si zřejmě někteří myslí.