Kdy je správný čas na hypotéku?

Rekonstrukce, výstavba nebo koupě nemovitosti je bezesporu velký životní krok, který je finančně velmi náročný. Řada lidí pak k splnění tohoto dlouholetého snu použije vhodně vybraný hypoteční úvěr. I když je však v současnosti na trhu přebytek likvidity, banky musí bojovat o každého nového žadatele. Můžeme tak vidět bankovní i nebankovní subjekty, které přichází se stále výhodnějšími nabídkami úvěrových produktů. Jak tedy vybrat hypoteční úvěr? Kde najít tu nejlevnější hypotéku?

Hypotéka jen do 40 let?

Banky jsou v případě úvěrových produktů k žadatelům nekompromisní. Přeci jenom se jedná o závazek, ze kterého mohou v případě výhodné smlouvy vytěžit, ale zároveň i hodně ztratit, pokud špatně odhadnou platební morálku žadatele. I z tohoto důvodu bankovní subjekty každého žadatele prověřují nezávisle a snaží se zjistit, zda bude schopen dostát svým závazkům, které by případně vůči bance měl.

růst financí

Jeden z rozhodujících faktorů je samozřejmě i věk žadatele. Jak už to tak v případ bank bývá, výhodou není příliš nízký, ba ale ani příliš vysoký věk. Banky v tomto ohledu mají jasnou, pokud budete chtít uzavřít smlouvu o hypotečním úvěru, udělejte to mezi 26 a 35 věkem. To je dle bank ideální věk, který s sebou přináší ty nejvýhodnější podmínky hypotéky. Hypotéka sjednaná v mladším věku má řadu výhod, je možné jí splácet poměrně dlouhou dobu a měsíční splátky přitom nejsou nijak vysoké.

jednání v bance

Česká národní banka také upravuje nejvyšší věkovou hranici, do které by měl být úvěr placen. Ta je v současné době nastavena na 65 let. Najde se ale řada bankovních i nebankovních hypoték, kdy je tato věková hranice posunuta.

Bez vlastních prostředku banka žádost zamítne

Abyste měli na hypotéku vůbec šanci dosáhnout, není k tomu zapotřebí pouze správný věk. Krom toho potřebuje i vlastní rezervy, které pokryjí 30% ze zástavní hodnoty nemovitosti.