Jak šel čas s mobily

Mobil – jedno kouzelné slovíčko, které nám všem tolik změnilo život. Asi víme, co to je, jak to vypadá a jak to funguje. Taky většina z nás asi tuší, jak vznikl a jak dlouho už s námi tato technická vychytávka je. Nejdřív šlo o telefon, který vypadal jako pevná linka, jen s tím rozdílem, že se dal přenášet. Z něj potom vznikly menší telefony, které už člověk strčil i do pořádně velké kapsy. Během pár let urazily telefony ve vývoji obrovský kus cesty, a v dnešní době už je bereme jako něco naprosto přirozeného, co je naší součástí.

nokia 3310

Dřív první mobily uměly jen telefonovat. Poté se k této funkci přidala i funkce psaní a odesílání SMS zpráv. Následovalo polyfonní vyzvánění a jednoduché hry. Telefony měly stále černobílé displeje, ale jejich velikost už byla tak akorát do jedné ruky.

Na přelomu tisíciletí už se začaly objevovat na tehdejší dobu skutečně našlapané telefony, které měly barevné displeje, měly paměťové karty, zvládaly první připojení k internetu, nabízely budík, diktafon nebo třeba rádio a MP3. telefony se vyvíjí neustále, ale když se podíváme na jejich vývoj a historii, ten největší vývoj už mají definitivně za sebou. Na trhu bylo několik výrobců, kteří na trh přinesli skutečně zajímavé a revoluční kousky. Frčela véčka, poté vysouvací modely, a nakonec si největší popularitu získaly dotykové telefony. Člověk měl z čeho vybírat jak podle designu, tak podle funkcí.

nový iphone

Posledních pár let už vidíme víceméně pořád ty stejné telefony – černé placky s dotykovým displejem, které umí víceméně to stejné. Dá se ještě někam pokračovat, co se týče mobilů, nebo jsme už na konci toho, co nám můžou nabídnout? Výrobci samozřejmě chtějí mít zisky, a proto se pořád snaží něčím telefony inovovat a snaží se přicházet s novými funkcemi, ovšem otázka je, zda jde o funkce, které využijeme, či jde jen o to ukázat, co jsme schopní vymyslet a vyrobit.