Umělá inteligence zná vaši důvěryhodnost

Prodej zboží na splátky online se stal hitem posledních let. Přibývá tak nesplacených úvěrů, a tak společnosti musí v reálném čase získat další a další informace o svých klientech, a to takřka v reálném čase. Stále více tak pomáhá společnostem umělá inteligence. Jednou ze známých platebních aplikací je Twisto, která využívá právě za tímto ověřováním systém zvaný Nikita. Ten hodnotí klienty a jejich úvěruschopnost. Nikitu však využívá i dalších šest nebankovních firem.
Podle dostupných informací pomohla Nikita již s několika odhaleními organizovaných skupin, které se přes internet snažily udělat podvody.
umělá inteligence a programování
Nikita
Tento software vznikl před více než šesti lety. Lustrace klienta proběhne během několika sekund, i když je postavena na tom, že osoby lustruje v několika vrstvách. Algoritmus je nastaven tak, aby podle čtyř základních údajů rozhodl, zda je možné danému klientovi půjčit či otevřít úvěrový rámec pro placení kreditní kartou.
Na základě těchto čtyř údajů, tedy jména, emailu, adresy a telefonního čísla je schopná Nikita posbírat informace, které postupně sama vyhodnotí. Dohledané drobné informace pak dají dohromady výsledné hodnocení osoby. Takových informací však systém dohledá přibližně pět set na každého ze svých žadatelů o úvěr.
tvář robotky
Jaké informace dohledává?
Například si dohledá informace technického směru, tedy jaké zařízení zákazník využívá, včetně typu a velikosti displeje. Není výjimkou, že analyzuje informace z nákupních košíků a další veřejně dostupná data, jako například výsledky voleb v bydlišti klienta. Úroveň nezaměstnanosti v místě bydliště či hodnocení restaurací v okolí.
Algoritmus se však stále vyvíjí a již v tuto chvíli umějí sítě vytěžit více, než umí například bankovní instituce. Typické je, že pro žádost o půjčku je nutné vyplňovat formuláře s obrovským množstvím dat, které pak vydají bance tak zvanou bonitu klienta. Zatímco Nikita nevyhodnocuje jednotlivé dohledané údaje jednotlivě, ale v různých vrstvách a dává si je do kontextu v rámci času a prostoru.