Některé z novinek macOS Catalina. Co si vyzkoušet?

Apple toho představil na letošní podzim hodně: nový hardware i software. A sklízí vcelku úspěch, zejména v oblasti operačních systémů. Catalina vám totiž zase o něco usnadní a zpříjemní práci, protože se snaží o větší stupeň integrace s iPadem či iPhonem. Protože všechno spolu souvisí.
Mac na stole

Sbohem, iTunes!

První, co vás v nově vypadajícím prostředí zaujme, jsou ikony navíc v Docku. Jedná se o Apple Podcasty, Music a TV. Z iTunes vám ale obsah nezmizí, všechno se roztřídilo mezi tři uvedené aplikace. Nejzajímavější z nich je (pro počítače) nováček Apple TV. Uživatelům umožní sledovat videa i offline a v nových formátech a Apple slibuje i brzké nasazení Apple TV+. Trend současnosti, totiž poslouchání podcastů, vypadá v jablečném prostředí dobře – krom vlastní separované aplikace umožňuje i přeskakování rozposlouchaného podcastu mezi zařízeními. Co víc si ještě přát?

Organizovaný jablíčkář

Slibně vypadá také balík změn v oblasti nástrojů pro organizaci a efektivitu. Snad největší zemětřesení zažily Poznámky a Připomínky. První jmenované vás možná zaskočí vizuálem. Nově totiž nabízejí funkce zaškrtávacích seznamů, zvládají zařadit dokončené úkoly i měnit bleskurychle pořadí položek mezi sebou. Opravdovým přerodem prošly Připomínky, byť jsou pro mnohé uživatele jen dalším podobným nástrojem na organizaci. Tato aplikace zvládá přidávat k napsaným položkám přílohy, zmiňovat jiné uživatele nebo položky automaticky řadit podle termínu.
Internetový prohlížeč Safari se také posunul a kromě nabídky nejčastěji navštěvovaných webů (což dávno známe z jiných prohlížečů) poskytne i třetí oddíl nabídky webových stránek, které vám navrhne sama Siri na základě toho, co by se vám asi mohlo líbit. Zajímavá funkcionalita!
Chytrá zařízení - animované

A nejlepší nakonec?

Pověstnou třešinkou na dortu je nejspíš rozšíření o obrazovku iPadu. Zatímco na tabletu můžete kreslit náčrty, v Macu je můžete připojovat třeba do Připomínek.
Novinek je samozřejmě víc a najdete je na oficiálních stránkách Apple. Teď už zbývá jich jenom plně využít, protože možností je, zdá se, víc než dost.