Windows a Linux?

Když se řekne operační systém, většina z nás si představí klasickou plochu systému Windows s ikonami na ploše a klasickými uživatelskými okny. Přestože je ze všech nejznámější pro běžného uživatele, není jediný existující.
Původní staré počítače byly vyloženě strojové a každá operace se do nich musela manuálně napsat. Něco jako program tak, jak je známe dnes, bylo prakticky nemyslitelné. Každý počítač měl svůj vlastní Software a navzájem mezi sebou mohli jen pouze velmi těžko komunikovat. Bylo tedy třeba funkčnost všech zařízení sjednotit tak, aby dohromady fungovaly i společně. Proto byly vytvořeny první operační systémy. Ty mají předpřipravené základní operace a pro běžného uživatele je pak jednoduše ovladatelný.
windows 10
V dnešní době jsou nejvíce používané Windowsy společnosti Microsoft a linux, který nikdo nevlastní.
Společnost Microsoft svůj software prodává za nemalé peníze a nikdo kromě něj si jej nemůže upravovat. Má předem dané grafické rozhraní a funkce. Podporuje pak aplikace, a formáty, které jsou pro uživatele velmi pohodlné. Problém je pak s opravou chyb, jelikož možnost zasahovat do jeho jádra je velmi omezený a je možný v zásadě pouze pomocí tzv. registrů.
spící tučňák
Oproti tomu Linux má několik výhod. Nikdo jej nevlastní, jedná se o tzv. licenci open source. Každý jej tedy může používat zadarmo, volně upravovat a distribuovat své úpravy dál, byť i komerčně. Funguje primárně v textovém režimu, není to ale nutnost, lze do něj doinstalovat grafické rozhraní a to nejedno, můžete si vybrat z mnoha již předprogramovaných variant. Nejznámější verze tohoto OS jsou Ubuntu a Debian.
Oba mezi sebou ale bohužel nekomunikují, jelikož používají rozdílné souborové systémy, to znamená, že zapisují jiným způsobem data. Existují však jistě programy, které tento formát dokážou převést, nicméně to není optimální řešení.