Plánujeme mít na zahradě bazén obdélník


Bazén obdélník Bazény Gluc nebo bazén ovál? Ať už si zvolíte jakýkoli tvar, pamatujte na několik zásad, s nimiž se zahradní bazény staví:

Zajímavý výhled – bazén na zahradě není určen pro trhání plaveckých rekordů, i když některé velké bazény, koncipované jako plavecké, se tím mohou pochlubit. Většinou jde ale o nádrže určené pro relaxaci, a k té patří i pohled do prostředí, co vás zajímá, které se vám líbí, zklidňuje mysl a navozuje pocit pohody. Jestliže tedy necháte postavit nádrž na koupání někde na nejnižším bodě terénu, v kaskádové zahradě, s výhledem do páchnoucího kompostu vašich sousedů, jistě uznáte, že to jaksi nebude ono. Výběr místa pro bazén je ve skutečnosti vaším nejdůležitějším úkolem, kterého se musíte zhostit „na výbornou“. Pokuste se nádrž naopak umístit do blízkosti okrasných dřevin, kvetoucích rostlin, s pohledem do okolní přírody, pokud možno na nejvyšším bodě vaší parcely.

bazénové dno

Filtrace – nechte si od profesionálů důkladně propočítat výkon bazénového čerpadla a k němu také vhodný návrh bazénové filtrace. Pro velmi malé bazénky a vířivé lázně by postačila filtrace kartušová, s papírovou vložkou, ale jasnou volbou, s níž neuděláte chybný krok, je filtrace písková. Namísto křemičitého písku tam lze využít i alternativní médium – zeolit.

voda v bazénu

Zakrytí nádrže a ohřev vody – toto by mělo být součástí příslušenství tam, kde chcete zajistit skutečný komfort a využít bazén po dobu celé koupací sezóny. Ne vždy je totiž venku od jara do podzimu takové teplo, že stačí jen svléknout se do plavek a hupsnout do vody. K ohřevu může posloužit tepelné čerpadlo a solární systém, a co se týče zakrývání bazénu proti spadu nečistot, lze se spolehnout na krycí hladinovou plachtu. K některým bazénům se hodí i posuvná oblá stříška, která zároveň do jisté míry působí jako skleník, a napomáhá tím udržet v bazénu optimální teplotu vody.