Kde si postavit bungalov



Výstavba rodinného domu je závažné životní rozhodnutí. Musíte zvážit celou řadu jevů a situací, které v souvislosti s tím budou nastávat, co se týče zaměstnání či studia, trávení volného času a koníčků a zájmů či životního stylu. Tento proces bychom mohli rozdělit do dvou základních rovin, a sice volbu vhodné stavby a pak také výběr ideálního pozemku. A právě ten druhý krom vám může důkladně zamotat hlavu.

terasa u domu

Stavět přízemní rodinný dům bungalov, to není jako rozložit na koberci dětskou stavebnici a sestavovat domeček z plastových či dřevěných kostek, musíte mít jasno v tom, kde chcete žít, v jakém prostředí, zda půjde o polosamotu nebo satelitní městečko, a v jaké lokalitě a části republiky to bude.

zahradní nábytek

Město nebo venkov – velmi pečlivě zvažte, zda dát přednost teoreticky „pohodlnějšímu“ pobytu ve městě před životem na venkově. Zda vám stojí za to obětovat své zdraví na úkor kariéry a výdělku. Někteří lidé se raději situují do rekreačních oblastí, a dobře ví, proč. Staví své domy v místě bývalé již nevyhovující chaty a upřednostní ticho, klid a pohodu před hektickým a stresujícím životem na okraji velkoměsta, v sousedství mnoha desítek či stovek lidí, kteří mají podobný životní cíl. Přikloníte-li se i vy k přírodě, pak by vám mohly být nápomocné mapové podklady.

Hledejte inspiraci v turistických mapách – máte doma turistické papírové mapy v měřítku 1:50 000? Pokud ne, doporučujeme zajít do knihkupectví a pořídit mapy míst, která se vám zamlouvají k bydlení, a hledat lokalitu, kde by bylo možné dům postavit na stavebním pozemku nebo v místě bývalé rekreační chaty. Další možností je prohlížení mapových podkladů na Internetu, ale tam jste omezeni velikostí monitoru a rozlišením mapy, takže se tu budete obtížněji orientovat. Dobrou volbou je pořízení Turistického atlasu v uvedeném měřítku, který obsahuje soubor podrobných map celé republiky.